Zum Inhalt springen

Startpunt Ilpendam 10 afbeelding

Routen ab diesem Startpunkt

Ilpensteinroute (geel)
3.99km
Vurige Staartroute (blauw)
Unbefestigter weg (teilweise) Hunde verboten
6.57km
Purmerlandroute (groen)
Unbefestigter weg (teilweise) Hunde verboten Während der brutzeit der vögel gesperrt
12.3km

Themenrouten ab diesem Startpunkt

Waterrijk Waterland en Twiske
Unbefestigter weg (teilweise) Hunde verboten Während der brutzeit der vögel gesperrt
26.07km

De dam die hier in de 12e eeuw in de veenrivier De Ilp gelegd werd, moest het achterland in het westen behoeden voor de waterwolf uit het oosten: het opdringerige Purmermeer. Rond deze dam groeide een dorp van boeren en vissers. Na de droogmaking van het meer in 1622 verdween de visserij. Ondanks de steeds betere verbindingen met de buitenwereld vanaf de jaren 1660 – een trekvaart, het Noordhollandsch Kanaal, de Waterlandse trambaan en de provinciale weg – bleef Ilpendam vooral een boerendorp, tot de forensenstroom na de oorlog goed op gang kwam.

  • De Ilpensteinroute (geel)  is een ommetje over de Purmerringdijk rond de plek aan de Hofweg waar vroeger slot Ilpenstein (1622-1872) heeft gestaan, ter hoogte van de gelijknamige boerderij. Met z’n torens en slotgracht zag het slot eruit als een heus middeleeuws kasteel.
  • De Vurige Staartroute (blauw) voert heen over het fietspad (Oudelandsdijkje) en terug over de grasdijk van de Purmer. Honden zijn verboden. Onderweg biedt de route uitzichten op de grote strakke Purmer met z’n polderbos en de oude polder De Vurige Staart met z’n smalle weilandkavels. Honden zijn verboden.
  • De Purmerlandroute (groen) verkent het Purmer- en Ilperland tot in de groene rand van Purmerend Weidevenne.  De route biedt weidse vergezichten vanaf de (Noordhollandsch) Kanaalweg en vanaf het dwarspad Ilpendam-Den Ilp. Honden zijn verboden.